wolontariat

Aktualizacja: 12.04.2022

Wolontariat w roku szkolnym 2021/2022

Sercem z Ukrainą
Od początku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę nasi uczniowie angażują się w działania niosące pomoc w postaci zbiórki ubrań, żywności czy medykamentów. Nie poprzestają na tym i ciągle wychodzą z inicjatywą. Spontanicznie na FB utworzyli wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego p. Justyną Kwiatkowską-Kornatko i p. Katarzyną Bednarską grupę-Wolontariat LO Chopin, która we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Halą Sportową na Olimpijskiej  otacza opieką dzieci z Ukrainy, które przebywają na terenie naszego miasta, organizując im czas wolny.

Wolontariuszki zechciały podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
Oddajmy głos Julii Łużyńskiej z klasy IC:
W sobotę, 25 marca, razem z dwoma koleżankami, miałam okazję wspomóc panią pracującą w MOSIR-e. Moim zadaniem była opieka nad szóstką dzieci z Ukrainy w drodze do Kina Odeon. Zaproponowana forma spędzania czasu przez podopiecznych, pozwoliła im zobaczyć nasze miasto, a także zapewniła chwilę wytchnienia i rozrywki, w bardzo trudnej egzystencjalnej sytuacji. Bajka „Sing”, którą obejrzeliśmy w kinie, obudziła wiele pozytywnych emocji i radość w nas i tych dzieciach. Muszę przyznać, że dla mnie i koleżanek było to wyzwanie, jednak uśmiech małych uchodźców, utwierdził mnie w przekonaniu, że zaangażowanie się w wolontariat było naprawdę świetnym pomysłem.
274612887_572492237072980_8637919131674551120_n

Amelia Piesek z IA, dodaje do relacji Julii:
Również mogłyśmy pouczyć dzieciaki języka polskiego, a także bardziej je  z nim oswoić. Z dziećmi o wiele łatwiej jest się dogadać, mimo bariery językowej, która nas dzieliła i faktu, że nie wszystkie znały jęz. angielski. Nasi podopieczni byli bardzo mili, tacy otwarci, nie bali się nas, nawet podawali nam ręce i w drodze dorównywały kroku – szły odważnie.
Cały wypad? Był udany, dzieciaki super, nie sprawiały problemów. Mimo początkowego strachu, obaw o język, akceptację dzieci, wszystko poszło po naszej myśli, a radość dzieci była na tyle udzielająca, że nie można było przejść obok nich nie uśmiechając się.
275783372_552223092752996_4109030930336151514_n

Wiktoria Kamińska z IIB zajmowała się wraz z Julią Łużyńską małymi uchodźcami w niedzielne popołudnie, oto jak wspomina ten czas:
W dniu 26 marca miałam przyjemność wziąć udział w wolontariacie mającym na celu opiekę nad dziećmi z Ukrainy zakwaterowanymi na hali MOSIR. Początkowo miałam pewne obawy, co do tego, czy poradzę sobie z tym ważnym zadaniem. Okazało się jednak, że mimo bariery językowej spędziłam niezapomniany i pełen zabawy czas z dzieciakami. Każde z dzieci jest na swój sposób wyjątkowe, i każde z osobna wiele mnie nauczyło.
Podsumowując: odniosłam bardzo pozytywne wrażenia. Nie mogę się już doczekać kolejnego spotkania z podopiecznymi. Co do wrażeń dzieci. Z tego, co nam mówiły podoba im się w naszym mieście i kraju, gdzie znalazły bezpieczne schronienie od wojny.

Dziękuję za świadectwa i zachęcam innych do włączania się w prace wolontariatu.
Chwała Ukrainie!!!

Opiekunowie: Justyna Kwiatkowska-Kornatko i Katarzyna Bednarska

Wolontariat w roku szkolnym 2020/2021

Ten rok szkolny ze względu na sytuację pandemiczną, był wyjątkowym. Wprowadzony lock-down i odbywające się zajęcia w trybie on-line, wymusiły sytuację, w której została zawieszona współpraca w ramach wolontariatu ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sochaczewie.

Nasi licealiści jednak nie do końca zaprzestali działać charytatywnie. Pod kierunkiem p. Katarzyny Bombrych czynnie włączyli się w akcję wsparcia Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Atria w Giżycach i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Antares w Sochaczewie dostarczając: koce, pościel, ręczniki, na które złożył zapotrzebowanie Dom Dziecka w Giżycach. Na szczególe wyróżnienie zasługują klasy: 1B, 2a, 2d, 3b, 3d, 3f i 3g.
https://losochaczew.pl/2020/12/16/prawdziwym-darem-czlowieka-jest-dobro-ktore-czyni/

Ufam, że nowy rok szkolny 2021/2022, będzie odbywał się już normalnie, w trybie stacjonarnym i zagrożenie pandemiczne Covid-19 minie, co pozwoli nam wznowić współpracę i podjąć wiele inicjatyw społecznych.

Opiekun
p. Justyna Kwiatkowska-Kornatko

Wolontariat w roku szkolnym 2019/2020

Tradycja wolontariatu jest silnie zakorzeniona w naszych uczniach. Wielu z nich kontynuuje swoją pracę na rzecz innych już jako licealiści, a inni zostając licealistami to dzieło podejmują. Wolontariat nie jest tak liczny jak to było w czasach istnienia Gimnazjum im. Fryderyka Chopina, zmniejszył się liczebnie o 1/3, ale wskazuje na stałych wolontariuszy, którzy od początku przez wiele lat w nim działają.

Ten rok przyniósł nam współpracę z Domem Dziecka w Giżycach, którą podjęły p. Katarzyna Bombrych i p. Katarzyna Najdzik-Stępień.

Zwyczajem naszej szkoły stały się akcje charytatywne. W tym roku w dniach 18-19 listopada odbył się niecodzienny kiermasz na rzecz uczestniczki programu The voice of Poland Mai Kapłon, która pilnie potrzebuje pomocy. Celem jest 5,5 mln zł na operację kręgosłupa w Nowym Jorku. Korytarz pachniał goframi, tortillą, ciastami i sandwichami (zob. wpis z dnia 21 listopada 2019r – https://losochaczew.pl/2019/11/21/kiermasz-charytatywny-w-chopinie/).

W grudniu Szlachetna Paczka i Choinka – parafia Boryszew mogła liczyć na wsparcie naszych uczniów-wolontariuszy.

Na szczególna uwagę zasługuje koncert kolęd, który odbył się 19 grudnia 2019r, na który zostały zaproszone dzieci z Domu Dziecka w Giżycach. Kolędy wykonywali uczniowie naszego liceum uczęszczający do szkoły muzycznej pod kierunkiem p. Katarzyny Bombrych i p. Justyny Grajek, to był wyjątkowy koncert-dar dla nas i młodzieży z Domu Dziecka.

Niestety czas pandemii Covid 19, wprowadzenie nauki zdalnej i reżimu sanitarnego, ograniczyło działanie wolontariatu, aż do końca roku.

Opiekun: p. Justyna Kwiatkowska-Kornatko

Wolontariat w roku szkolnym 2018/2019

Kontynuując tradycję młodzież naszej szkoły nadal włącza się w dzieła wolontariatu. Aktywnie organizuje zajęcia pozalekcyjne w świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Konopnickiej w Sochaczewie, gdzie pomaga młodszym kolegom i koleżankom mającym problemy w nauce.

Nasi wolontariusze czynnie współpracują z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, udzielając się charytatywnie, poświęcają swój wolny czas potrzebującym.

Pod koniec listopada została przeprowadzona akcja charytatywna na rzecz 14 letniego Pawła Jędrzejczaka – harcerza, ucznia szkoły podstawowej w Budach Piaseckich, który w wyniku wypadku (wpadł pod traktor) ma bardzo chore nogi. Harcerze z naszej szkoły wraz z wolontariuszami włączyli się w akcję, piekąc gofry, ciasta i tortille. ( zob. wpis na stronie z dnia 26 listopada 2018 roku – https://losochaczew.pl/2018/11/26/pieniadze-dla-14letniego-pawla/).

Podziękowanie

Za udział w kiermaszu i zbiórce pieniężnej na rzecz harcerza Pawła Jędrzejczaka, który w znaczącym stopniu pozwoli pokryć koszty leczenia i rehabilitacji – udało nam się zebrać 2926 złotych!!!
Oraz za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy i za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.

Dziękujemy

25 Środowiskowa Drużyna Harcerska „Echo”
Wolontariusze z klasy IIIB, IIIA, IIe, IIa, IIf,

harcerze

„Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,
lecz przez to czym dzieli się z innymi…”
Jan Paweł II

W grudniu, jak co roku mogliśmy liczyć na dobre serce wszystkich, którzy pomagali w organizacji Szlachetnej Paczki (zob. wpis z dnia 7 grudnia 2018r. – https://losochaczew.pl/2018/12/05/szlachetna-paczka-final-8-i-9-grudnia-w-naszej-szkole/), Kiermaszu Bożonarodzeniowego i Choinki –  parafia Boryszew.

Mikołajkowa wizyta w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach

7 grudnia 2018r. odwiedziliśmy Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Giżycach. Grupa szesnastu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina w Sochaczewie wraz z opiekunami Katarzyną Bombrych i Katarzyną Najdzik-Stępień już po raz drugi zorganizowała spotkanie integracyjne z podopiecznymi placówki. Tym razem motywem przewodnim były Święta Bożego Narodzenia. Spotkanie rozpoczęliśmy od zaśpiewanej wspólnie kolędy. Na gitarze zagrał towarzyszący nam ksiądz Marek Węgrzynowicz. A później, przy świątecznych dźwiękach, rozpoczęliśmy wraz z dziećmi  dekorowanie pierników i robienie świątecznych kartek. Nasi wolontariusze zaprosili do wspólnej gry zręcznościowej, której towarzyszyło wiele radości i śmiechu. Na spotkanie przybył również Święty Mikołaj, który po radosnym przywitaniu przez dzieci, wręczył każdemu mikołajkowy upominek. My także zostaliśmy obdarowani prezentem – piękną, ręcznie zrobioną choinką, a wszystkie dzieci oraz panie wychowawczynie wpisały się w pamiątkową kartkę świąteczną. Czas spędzony w Giżycach minął bardzo miło i bardzo szybko. Żal było się rozstać, ale my już myślimy o kolejnym spotkaniu.Bardzo dziękujemy pani dyrektor  Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach  za możliwość spotkania się z dziećmi.Życzymy wszystkim dzieciom oraz pracownikom placówki Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Do zobaczenia.

giżyce

Postawa i zaangażowanie młodych, pełnych pasji ludzi, którym udaje się dzielić czas na naukę i pomoc innym niech będzie zachętą i inspiracją dla innych.

Opiekun: p. Justyna Kwiatkowska-Kornatko

Wolontariat w roku szkolnym 2017/2018
Jednym z istotnych celów w pracy dydaktyczno-wychowawczej Zespołu Szkół
Ogólnokształcących w Sochaczewie jest kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, budzenie empatii, uwrażliwianie młodych ludzi na problemy i potrzeby innych.
Od wielu lat młodzież naszej szkoły angażuje się w pracę wolontariusza, poświęcając swój wolny czas na udział w różnorodnych inicjatywach. Jedną z nich jest współpraca ze Szkołą Podstawową nr 2 im. M. Konopnickiej w Sochaczewie.
Od roku szkolnego 2015/16 uczniowie naszego gimnazjum pod opieką p. Justyny Kwiatkowskiej-Kornatko systematycznie pomagają dzieciom w nauce, prowadzą na świetlicy szkolnej zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz angażują się w akcję charytatywną Choinka-parafia Boryszew.
Większość działań, przedsięwzięć, to pomysły samej młodzieży, która wykazuje się w
swoim działaniu ogromną przedsiębiorczością i kreatywnością.
W ostatnim roku uczniowie coraz licznej angażują się w wolontariat o czym świadczy liczba wolontariuszy z tego roku szkolnego 2017/2018 – 45 osób.
Nasi uczniowie-wolontariusze to osoby pełne pasji, która przez wielu była zauważona
i doceniona przez jury Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych,
a także to osoby będące wzorem dla innych. Dlatego też serdecznie zapraszam nie tylko do aktywnego włączenia się w działalność wolontariatu, ale do zapoznania się z wypowiedziami samych uczniów-wolontariuszy
Opiekun p. Justyna Kwiatkowska-Kornatko

Wywiad z wolontariuszami

Być nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych

Wolontariat?

Nie dla wszystkich brzmi to znajomo. Dla nas jest to jednak bardzo
ważna aktywność, której poświęcamy się z zaangażowaniem i entuzjazmem. Aby przybliżyć innym naszą działalność, staraliśmy się odpowiedzieć szczerze na
kilka poniższych pytań. Mamy nadzieję, że zachęci to więcej osób do podjęcia
podobnej decyzji o poświęceniu swojego czasu innym ludziom.

Dlaczego podjęliśmy decyzję o byciu wolontariuszami?

Nasza motywacja do podjęcia takich działań często była bardzo różna. Dla niektórych była to spontaniczna decyzja, nagła potrzeba serca. W innych takie plany kiełkowały przez długi czas, aż wreszcie nadarzyła się okazja, by zacząć systematycznie pomagać innym i próbować zmieniać świat na lepsze.

Co daje nam praca w wolontariacie?

Często wydaje się, że na wolontariacie zyskują jedynie osoby potrzebujące. My mamy na ten temat jednak inne zdanie. Sami zyskujemy chyba więcej niż z dajemy z siebie. Dzięki takim zajęciom patrzymy pozytywnie na świat. Poszerzamy nasze własne horyzonty i znajdujemy nasze cele w życiu. Mamy też możliwość ukształtowania naszego własnego charakteru i systemu wartości, jakim będziemy się kierować w dorosłym życiu. Praca wolontariusza pozwala nam też rozwinąć w sobie wrażliwość na potrzeby i problemy innych.

Jak na naszą obecność reagują dzieci?

Dzieci są w stosunku do nas przyjaźnie nastawione. Chętnie przyjmują naszą
pomoc w odrabianiu lekcji. Uwielbiają wspólnie grać w gry planszowe
i rysować. Często dzielą się z nami swoimi rozterkami oraz chwalą małymi
osiągnięciami.

Czy polecamy pracę na wolontariacie?

Oczywiście, że polecamy i to każdemu! Wolontariat to niezapomniane przeżycie. Pozwala pożytecznie spędzić czas. Uczy obcowania z innymi ludźmi, często bardzo różnymi od nas. Jest to jednak przede wszystkim bezinteresowna pomoc, która pozawala zyskać nie tylko osobom potrzebującym, ale także tym, którzy pomagają. Pracować w wolontariacie może zacząć każdy. Jesteśmy tego pewni. Potrzebne jest jedynie pozytywne nastawienie, ofiarowany czas i wrażliwość na innych. Dla prawdziwego wolontariusza uśmiech dziecka
jest największą nagrodą.
Wolontariusze z kl. IIIA GP rocznik 2017/2018