Rok 2010 był szczególnie ważny dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących: Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie z powodu 200 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora, którego imię nosi placówka. Z tej okazji odbywa się wiele konkursów, a „Dzień Patrona Szkoły” przybrał wyjątkową formę.
Dnia 26.02.2010r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z udziałem zaproszonych gości. Przybyli do nas p. Barbara Tomkiewicz- st. wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie; p. Piotr Osiecki- wicestarosta powiatu sochaczewskiego; p. Marek Fergiński – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji; ks. Andrzej Gałaj – proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie – Boryszewie; p. Tadeusz Owczuk – dyrektor Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli; p. Joanna Niewiadomska-Kocik – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.
Po ciepłych słowach skierowanych szczególnie do młodzieży przez zaproszonych gości oraz bardzo interesującym wystąpieniu p. Tadeusza Owczuka, który przybliżył słuchaczom postać Fryderyka Chopina, uczestnicy obejrzeli program artystyczny „Wędrówki z Chopinem po ziemi sochaczewskiej”. Wzięła w nim udział młodzież Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina i Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie oraz zasługujący na szczególne uznanie p. Zbigniew Nasarzewski – wicedyrektor Szkoły Muzycznej.
Program został przygotowany przez nauczycieli obydwu szkół: p. dyrektor Joannę Niewiadomską–Kocik, p. Daniela Zielińskiego, p. Maritę Uhlig, p. Agnieszkę Hajduk-Domańską, p. Bogusławę Górnicką, p. Magdalenę Drejzę, p. Aldonę Kłos-Gosik
„Na podstawie danych zaczerpniętych z życiorysu naszego największego kompozytora należałoby powiedzieć, że rodem był z Mazowsza. Miejscem jego urodzenia jest bowiem Żelazowa Wola – maleńka wioska leżąca nad brzegiem Utraty na skraju Puszczy Kampinoskiej (…). Tu pod dachem dawnej oficyny przyszedł na świat jeden z największych geniuszy muzycznych świata – Fryderyk Chopin. Wydarzenie to sprawiło, że dziś Żelazowa Wola jak magnes przyciąga miłośników i znawców muzyki ze wszystkich zakątków świata.” To fragment rozpoczynający spektakl pt. „Wędrówki z Chopinem po ziemi sochaczewskiej”, przedstawiony przez osobę prowadzącą (Paulina Pyzik). Na scenie widzimy zespół redaktorów piszących przewodnik (Magdalena Zborowska, Karol Perkowski, Dawid Orliński), którzy początkowo zakłopotani małą ilością informacji, stopniowo odkrywają szczegóły z pobytu kompozytora w okolicach Sochaczewa. Zainspirowani fragmentem sztambucha z 1829r., w którym Chopin pisał o Żelazowej Woli: „Zieloność uwielbiałem – zapach wiosenny – ta niewinność w naturze przypominała mi dziecinne uczucia moje”, postanawiają skupić się na pobycie kompozytora w tym uroczym zakątku. W przedstawieniu poznajemy krótką historię rodziców artysty, atmosferę domu rodzinnego, fragmenty korespondencji Chopina z przyjaciółmi, jego emocje i uczucia jakie wiązał z tym miejscem. Poznajemy także opowieści rówieśnika artysty, miejscowego gospodarza Antoniego Krysiaka, który jako staruszek proszony był o podzielenie się wspomnieniami dotyczącymi pobytu Frycka na Mazowszu. „Mówił o uroczych wieczorach kiedy wynoszono z dworu fortepian, stawiano pod świerkiem i sadzano doń improwizatora […] Rozlegało się po sadzie, aże ludzie z sąsiednich wsi przybiegali i, było, stawali przy ogrodzeniu, aby posłuchać gościa z Warszawy”.
W spektaklu jesteśmy także świadkami spisywania aktu chrztu w Brochowskim kościele (ksiądz – Konrad Wróblewski, organista – Michał Sieczkowski). Pracę redaktorów uzupełnia recytacja (Kinga Łoniewska, Piotr Kamiński, Michał Domański, Monika Sienkiewicz, Aleksandra Sobczyk) oraz śpiew (Angelika Orzeszek, Małgorzata Zielińska). Wspaniałym akcentem występu była wizyta orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Usłyszeliśmy utwory Chopina, Archangello Corellego, Henryka Wieniawskiego i Karola Kurpińskiego. Łącznie na scenie wystąpiło 40 osób.
W trakcie uroczystego spotkania nagrodzona została przez przedstawicieli Starostwa Powiatowego młodzież szkół powiatu sochaczewskiego, która brała udział w licznych konkursach związanych z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Fundatorami cennych nagród byli: Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz Rada Rodziców w ZSO.
Magdalena Zborowska,
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w ZSO w Sochaczewie