Dziesiąta edycja Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem” dobiegła końca. W tym roku jury doceniło Bartosza Ciurę z klasy 2 a, który zajął III miejsce oraz  wyróżniło Amelię Kobierecką z 1 d.

Bartek startuje w konkursie nieprzerwanie od siedmiu lat.  Tłumaczy to tematyką wykonywanych utworów – żołnierze tęskniący za domem, matki, którym wojna zabrała dzieci – to bohaterowie, którzy wzruszają, wzbudzają empatię i odpowiadają wrażliwości młodego artysty. W tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu uczeń wykonał piosenkę „Ciemna dziś noc” z muzyką  Nikity Bogosławskiego i tekstem Juliana Tuwima. Wybór utworu i tym razem był przez Bartka przemyślany. Jak sam mówi: Wybrałem ten utwór, ponieważ urzekła mnie historia, która opowiedziana jest w tej piosence. Utwór  jest listem męża (żołnierza) do żony. Mąż przebywa na wojnie i nie może zobaczyć się z żoną, oboje bardzo za sobą tęsknią.  Żona płacze – mąż chciałby scałować jej łzy. Ufa, że nic nie może mu się stać, bo jest ojcem, na którego dziecko czeka z utęsknieniem w łóżeczku. Ta wiara – jak mówi tekst piosenki – „była tarczą od kuli”.

Amelia zdobyła wyróżnienie. Wykonała utwór Marka Grechuty pt. „Wolność”. Tak uczennica wspomina wybór repertuaru i pracę nad piosenką: Wybrałam ją wspólnie z moją panią od śpiewu. Od razu po usłyszeniu utworu wiedziałam, że się w nim odnajdę. Przygotowania zajęły mi sporo czasu, lecz były owocne.

Młodym wokalistom serdecznie gratulujemy talentu i wrażliwości.