Powroty do Polski

Piątkowy wieczór w Klubie Kontrast, spektakl Powroty do Polski na nowo połączył Sochaczewskie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną i Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina oraz pokolenia aktorów od uczniów aż do seniorów – p. Barbary Sobkowicz, naszej sędziwej polonistki i obecnie pracującej p. Justyny Kwiatkowskiej-Kornatko.

W klimacie literackim, czytania performatywnego z nostalgią wracaliśmy do kraju, gdzie kruszynę chleba podnosi się przez uszanowanie i upamiętniliśmy obchody Konstytucji 3 Maja. Orzeszkowa swymi opisami przywoływała nam obraz Niemna: Z obu stron każdej drogi szerokim pasem bielały bujne rumianki i wyższe od nich kwiaty marchewnika, stały się w trawach fioletowe rohule… , ale też kunsztem literackim wprowadzała słuchacza w inny świat, nieznanych mu nazw roślin.

Mickiewicz doniośle podkreślił fakt ustanowienia Konstytucji 3 Maja: Buchnął dźwięk, jakby cała janczarska kapela ozwała się z dzwonkami, z zielami, z bębenkami. Brzmi Polonez Trzeciego Maja!

O wielkości, o wyjątkowości naszej ojczyzny usłyszeć można było: w Mojej Piosence Cypriana Kamila Norwida, w Pieśni o domu Marii Konopnickiej, w Moim domu Janusza Kofty czy w Gawędzie o miłości ziemi ojczystej Wisławy Szymborskiej.

Uroku temu wydarzeniu nadawała oprawa muzyczna p. Jolanty Kawczyńskiej i wokalistów z SCK w tym naszych uczennic: Julii Duplickiej z klasy 2E, Otylii Krawczyk z klasy 3D i Otylii Stawickiej z klasy 3A. Gościnnie w programie wzięła udział jakże utalentowana, młodziutka Ukrainka Marina Kreminiuk, która swym wykonaniem zaakcentowała jak ważna jest wolność w życiu danego człowieka.

Ten piątkowy wieczór na długo pozostanie w pamięci, mam nadzieję, że inne wydarzenia promujące współpracę między sochaczewskimi instytucjami kulturalno-oświatowymi, będą się cieszyć coraz większą popularnością.

Justyna Kwiatkowska-Kornatko