Dzień bez plecaka

No backpack day – dzień bez plecaka swoje korzenie ma w USA. Wymyśliła go Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zaczęła działać we własnej szkole, zainteresowała tematem nauczycieli i społeczność szkolną. Od 2012 roku do akcji Dzień bez plecaka dołączają kolejne szkoły, a dzięki zbieranym datkom do państw Afryki wysyłane są w pełni wyposażone plecaki dla dzieci. Za oceanem w USA w no backpack day uczniowie przychodzą do  szkoły bez plecaków i toreb, a swoje przybory noszą w torebkach plastikowych, po to, aby wzbudzić świadomość trudnych warunków bytowych milionów dzieci na całym świecie oraz z problemem dostępu do edukacji.

W naszym kraju ten dzień traktowany jest w formie zabawy, w której wybrany przez samorząd uczniowski dzień, na przełomie marca, kwietnia lub maja,  wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą do szkoły bez plecaków i toreb, ale za to z potrzebnymi przyborami i książkami.

Miło nam zakomunikować, że Chopin również dołączył się do inicjatywy: no backpack day, w dniu 24 marca br. Pomysłowość naszych uczniów była widoczna na korytarzach, gdzie zamiast plecaków królowały: wózki dla lalek, szafki, walizki, kanistry, koszyki na zakupy, obudowy na komputery i wiele innych zabawnych gadżetów. Odzew na ogłoszony konkurs na najlepszy zastępczy plecak/tornister, przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów konkursu – Samorząd Uczniowski miał trudny orzech do zgryzienia w przyznaniu najbardziej kreatywnych inicjatyw. W wyniku burzliwych obrad komisji złoto wywalczyła klasa 1C, srebro klasa 2D, a brąz – 1E. Natomiast największą kreatywnością wykazały się następujące osoby przynosząc:

sterowany samochód – Patryk Przanowski z 3e,

drabinę – Oskar Orlicki z 3f,

siewnik – Kacer Hołuj z 2F,

bagażnik samochodowy – Karol Miłkowski z 2D,

wanienkę – Amelia Kloch i Maja Orzechowska z 2D.

Wyróżnieni uczniowie oprócz dobrej zabawy zostali nagrodzeni okolicznościowymi dyplomami i słodkościami. Wszystkim, którzy zaangażowali się i wzięli udział gratulujemy pomysłowości i mamy nadzieję, że no backpack day na stałe zapisze się w tradycji Chopina.

Agata Górecka i Weronika Tyl z klasy 1B