Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych’’

Dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych’’, upamiętniając tych, którzy nie złożyli broni po 1945 r., nie zgodzili się  na narzucony przez Związek Sowiecki komunistyczny rząd, a także brutalnie wprowadzoną nową rzeczywistość.

Żołnierze Wyklęci kontynuowali walkę z sowieckim okupantem i wspierającymi go polskimi komunistami. Dla wielu stali się symbolem oporu i ciągłości dążeń o odzyskanie pełnej niepodległości i suwerenności ojczyzny.

W ramach obchodów klasa 2 C przygotowała wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”  która prezentowała  historię działalności podziemia niepodległościowego w Polsce, poszczególne oddziały partyzanckie, wybrane sylwetki członków konspiracji i losy ich rodzin, represje, jakie były stosowane wobec nich, a także sposoby upamiętnienia żołnierzy niezłomnych w wolnej Polsce. Na wystawę składały się archiwalne ilustracje i materiały z archiwum IPN.

Podczas obchodów prezentowana była również wystawa książęk poświęconych  ludziom przez lata oskarżanym o zdradę i pozbawionym możliwości obrony. To opowieści o determinacji żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy pomimo nieustannych represji podjęli walkę z kolejnym wrogiem.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i zapoznania się z proponowanymi książkami.

                                                                                                                   Iwona Gemza