Sochaczewskie Zaduszki Kulturalne 2021 – Wieczór Dziadów

… Tu guślarz kazał młodzieży

Tam na wzgórku wioska leży,

stanąć na drogi połowie:

A tam mogilnik w dąbrowie.

Między kolebką a groby

Młody nasz wiek w środku stoi;

Młodość

śród wesela i żałoby

Stójmyż w środku, bracia moi!

Nie godzi się do wsi wracać,

Nie godzi się biec w ich ślady.

Tu będziemy święcić Dziady

I piosnkami noc ukracać.

Sobota, 30 października 2021 r. godzina 19:30. Wraz z przybyłymi do Sochaczewskiego Centrum Kultury Boryszew Sochaczewianami, oglądam nietuzinkową wystawę ceramiki 3D „In speculo” autorstwa Mai Ryż-Kobek, wyeksponowaną w głównym holu instytucji. Jest półmrok. Wszyscy szepczą potęgując nastrój tajemniczości.

            Nagle do naszych uszu dociera głos Guślarza „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?”, nawołującego do obrzędu dziadów. Rozglądamy się zaciekawieni próbując zlokalizować kierunek dźwięku. Na bocznych schodach spostrzegamy zakapturzoną postać przemieszczającą się dostojnie. Za przewodnikiem kierujemy się do sali spotkań „Klubu Kontrast” zlokalizowanego w piwnicy budynku. Zajmujemy wyznaczone miejsca, z ciekawością spoglądając na scenę, która tonie w półmroku.

            Dociekliwi widzowie, gdy wzrok przywyknie już trochę do ciemności, mogą dostrzec pracowników i wychowanków Sochaczewskiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, dwutygodnika Ziemia Sochaczewska oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie: emerytowaną p. Barbarę Sobkowicz i aktywnie pracującą p. Justynę Kwiatkowską-Kornatko.

            Rozpoczyna się performatywne czytanie słynnego dramatu wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Powoli, w ciszy i skupieniu, przybyli mieszkańcy Sochaczewa, stają się nie tylko biernymi obserwatorami przedsięwzięcia, ale również uczestnikami tego pogańskiego obrzędu.

            Zaprezentowana adaptacja „Dziadów” cz. II wzbogacona została o oprawę muzyczną i wokal w wykonaniu młodzieży z Klubu Piosenki pod kierunkiem p. Jolanty Kawczyńskiej. Szczególne gratulacje należą się uczennicom naszej szkoły: Otylii Stawickiej z klasy IIIA oraz Julii Duplickiej z klasy IIE.

            Jestem pewna, że ten sobotni wieczór na długo pozostanie w mojej pamięci, a inne wydarzenia promujące współpracę między sochaczewskimi instytucjami kulturalno-oświatowymi, z roku na rok, będą cieszyły się coraz większą popularnością.

Katarzyna Bednarska

Artyści https://sck.sochaczew.pl/category/tak-to-bylo/page/3