Kras i jaskinie – fascynujące, lecz trudne do ochrony dziedzictwo Ziemi – Patrycja Dmoch

Dzień Ziemi zorganizowany przez Muzeum Geologiczne przyniósł zwycięstwo Patrycji Dmoch, uczennicy klasy IIG Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina, która zechciała podzielić się z nami spostrzeżeniami. Patrycja, gratuluję sukcesu, proszę opowiedz nam jak dowiedziałaś się o konkursie i na czym on polegał?

Dnia 21 kwietnia tego roku Pani Profesor Pakoca poinformowała mnie o wydarzeniach online, które miały mieć miejsce z okazji Dnia Ziemi w Muzeum Geologicznym 22 kwietnia 2021 r. Od razu, bardzo się tym zainteresowałam i stwierdziłam, że może być to  ciekawa rozrywka w czasie lockdownu, ponieważ interesuję się geografią. Po zakończonych lekcjach o godzinie 17.00, dołączyłam do wykładu dr Andrzeja Tyca z wydziału Nauk Przyrodniczych z Uniwersytetu Śląskiego pt.: Kras i jaskinie – fascynujące, lecz trudne do ochrony dziedzictwo Ziemi na kanale YouTube Muzeum Geologicznego. Po wysłuchaniu, przeczytałam lekcję online pomagającą w udzieleniu odpowiedzi dna pytania quizu dotyczące jaskiń i krasu. I stało się, wzięłam w nim udział nie spodziewając się w ogóle jakiś niespodzianek.

 Jak się później okazało (10 maja), gdy zostały ogłoszone wyniki,  udało mi się zdobyć największą liczbę punktów w owym quizie. Początkowo nie mogłam w to uwierzyć myśląc, że to błąd serwera albo inna osoba o tym samym imieniu lub nazwisku, ale nie, to byłam faktycznie ja.

Quiz ten, był bardzo ciekawy i rozwijający, ponieważ zadawane w nim pytania wymagały wiedzy, doświadczenia i kreatywności. Pytań było około 20, a te które mi najbardziej zapadło w pamięci było mniej więcej o tym: – Jaka budowla z zamieszczonych poniżej (m.in. Wieża Eiffla, Kościół Mariacki w Krakowie) zmieści się w jaskini … o wymiarach … (niestety na ten moment nie podam o jaką jaskinię konkretnie chodziło, gdyż już nie pamiętam). Oprócz zadań z treścią, były także zadania ze zdjęciami np. aby opisać powstawanie ukazanej na zdjęciu formy krasowej; rozróżnić czy na fotografii ukazana jest jaskinia, bądź nie. Uważam, że quiz ten był dla mnie interesujący, a sam pomysł na jego zorganizowanie ciekawy. Dodam jeszcze, że w wyniku uzyskania najwyższej sumy punktów, zostanie mi w najbliższym czasie dostarczona nagroda rzeczowa (książka o tematyce quizu), na którą wyczekuję. Myślę, że na pewno za rok ponownie wezmę udział w podobnych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Geologiczne i każdemu to mogę polecić.

Jeszcze raz dziękuję i gratuluję!

Rozmawiała Justyna Kwiatkowska-Kornatko
Opracowanie techniczne Katarzyna Bednarska