Mistrzostwa Chopina w szachy

Jakub Dziuba, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kolegów i koleżanek ze szkoły, zorganizował Mistrzostwa w szachy on-line.

Konkurs szachowy odbywał się w dniach 19-29 kwietnia 2021 roku w systemie szwajcarskim/ czess.com. Wzięło w nim udział 30. uczestników. Rozgrywki odbywały się siedem razy w tygodniu, trwały dziesięć minut, co pozwoliło każdemu z graczy odbyć jedna partię.

Mecze ćwierćfinałowe, półfinałowe i finał odbywały się w systemie BO3 w dniach 28-30 kwietnia 2021r. Transmisję z meczu można było zobaczyć na stronie: https://www.twitch.tv/dziubelxd?fbclid=IwAR0wGcUX37tz4Ks8A447a2MA8tvM5Qz_xa_2KhZaxO_-zhg-IBC1ITKyjoM

Każdy uczestnik półfinału rozgrywał trzy dziesięciominutowe mecze, wygrywał ten, który ma za sobą dwa zwycięstwa.


Tegorocznym laureatem został JAKUB BŁOŃSKI, uczeń klasy 2a LO.

Zwycięzcy gratulujemy, życząc dalszych sukcesów.

Justyna Kwiatkowska-Kornatko: Kuba, gratulując sukcesu, chciałabym abyś opowiedział nam, od kiedy interesujesz się szachami, kto nauczył Ciebie tej jakże strategicznej gry?

Jakub Błoński: Dziękuję bardzo. Pierwszy raz grałem w szachy chyba z tatą, jak byłem mały. Większą przygodę z szachami przeżyłem w szkole podstawowej, gdzie uczęszczałem na kółko szachowe pod przewodnictwem pana Piotra Figuta. Razem z innymi mogliśmy uczyć się nowych „technik”, grać razem partie i spędzać fajnie czas. Skończywszy podstawówkę, przestałem tak często grać w szachy. Ponownie zacząłem grać w szachy podczas pandemii, miałem i mam dużo wolnego czasu i mogę pograć z innymi ludźmi z całego świata na podobnym poziomie i szkolić się coraz bardziej.

Wygrana i osiągnięcie tytułu Mistrza szachów w naszej szkole na pewno poprzedzone było udziałem w wcześniejszych konkursach. Czy zechciałbyś opowiedzieć o swoich sukcesach?

Tak naprawdę to tylko raz brałem udział w takim turnieju. Odbywał się on w domu kultury w Boryszewie. Zabrał nas tam właśnie pan Piotr Figut. Udało mi się kilka partii wygrać, jak i przegrać. Było to bardzo pozytywne doświadczenie, ponieważ odbiegało dość sporo od tych rozgrywek odbywających się w szkole, gdzie było dość głośno i każdy mógł komentować. Tutaj zaś, na turnieju, trzeba było być już cicho, zachowywać się spokojnie.

Cieszący się ogromną oglądalnością mini serial Gambit królowej w reżyserii Scotta Franka i Allana Scotta na pewno jest Ci znany. Jak myślisz, stanie się on inspiracją do tego, że szachy staną się na nowo popularną grą wśród młodzieży jak było to XX wieku, gdzie zawodnicy byłego ZSSR dali nam wielkich mistrzów tj. Garii Kasparow?

Jak wróciłem do gry w szachy, właśnie miał wyjść ten serial na Netflixie. Obejrzałem go i według mnie jest bardzo ciekawy, szczególnie dla pasjonatów szachów, a osoby, które są świeże lub jeszcze nawet nie interesowały się tym tematem, pewnie również zainteresowałyby się szachami, tak mi się zdaje.

Kuba, wracając do Kasparowa, programy komputerowe stały się przeciwnikiem dla szachisty i pozwalają na rozegranie partii, kiedy nie mamy fizycznego przeciwnika. Czy korzystasz z infoszachów i programów, aby zwiększyć swoje umiejętności gry.

Tak , programy bardzo się przydają początkującym, jak i zaawansowanym szachistom. Dzięki nim możemy sprawdzać, jakie błędy popełniliśmy, jak bardzo były „groźne” i jak można było zagrać lepiej. Osobiście korzystam z takich programów i wydaje mi się to za dobry sposób nauki, gdyż zamiast rozegrać kolejne partie i popełniać dalej te same błędy, możemy poprzednie rozgrywki przeanalizować i więcej takich podobnych błędów nie popełniać.

Jak zachęciłbyś innych do gry w szachy i jakie masz plany, marzenia związane z tą dziedziną?

Szachy są dość trudne, trzeba dość sporo czasu poświęcić na grę z innymi, jak i na naukę i ćwiczenia, ale dzięki temu ćwiczymy i rozwijamy logiczne myślenie, spostrzegawczość. Do tego wspólne partie z innymi, np. na turniejach, są naprawdę ciekawym doświadczeniem, szczególnie w takim życiu rzeczywistym, nie takim on-line. Możemy w taki sposób poznawać inne osoby o takim samym hobby, jak i spędzić miło czas.

Jeszcze raz gratuluje sukcesu i dziękuję za wywiad.

Obserwując zainteresowanie organizowanym konkursem, mamy nadzieję, że doczeka się kolejnych edycji, stając się tradycją szkoły.

Samorząd Uczniowski