„Portret Fryderyka Chopina ukryty w słowach” – Konkurs plastyczny dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina

Już od czasów starożytnych muzyka i poezja były nierozłączne. Muzy greckie wyobrażano z instrumentami w dłoniach: chociażby  Erato –  muzę  poezji miłosnej – z kitarą; Euterpe – muzę poezji lirycznej – z aulosem i tylko głęboko zamyśloną Polihymnię –  muzę pieśni i poezji chóralnej – przedstawiano bez atrybutu. Muzyka, jej uniwersalność, wielobarwność zawsze inspirowała poetów i czyni to nadal.

Muzyka i nawiązania do niej  wielokrotnie wybrzmiewały ze strof mistrzów poezji polskiej.  Jan Kochanowski pisał: ,,Lutni moja, ty ze mną, bo twe wdzięczne strony/ Cieszą umysł strapiony”.  Za Cyprianem Kamilem Norwidem i jego „Fortepianem Szopena” powtarzamy: „A w tym, coś grał: taka była prostota Doskonałości Peryklejskiej”. Maria Konopnicka, Jarosław Iwaszkiewicz, Leopold Staff …., można wymieniać bez końca poetów, którzy w swoich wersetach oddali hołd Fryderykowi Chopinowi –  patronowi naszej szkoły. Wielkiemu kompozytorowi bliska była również poezja i jej twórcy. Jego 19 pieśni to efekt przyjaźni między wybitnym muzykiem a poetami, takimi  jak Mickiewicz, Krasiński czy Norwid.

W tym roku zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły  do udziału w konkursie: „Portret Fryderyka Chopina ukryty w słowach.”  Przenieśliśmy się w świat fantazji i pięknej  poezji. Mamy nadzieję, że  obcowanie ze sztuką choć na parę chwil pozwoliło na ucieczkę  od rzeczywistości i przyniosły tak upragnione  wytchnienie. Bardzo dziękujemy uczestnikom konkursu za podzielenie się swoją wrażliwością, wizją i talentem.

 Iwona Gemza, Marta Białecka – Zubrzycka, Bogusława Górnicka

Uczestnicy konkursu  plastycznego i ich prace:

I miejsce – Michalina Gosik  – uczennica klasy 1D, Marian Piechal   „Nuty Chopina”.

II miejsce – Katarzyna Orzeszek – uczennica klasy 2BSP, Jarosław Iwaszkiewicz „Chopin”

III miejsce – Julia Gers  – uczennica klasy 1C, Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Cień Chopina”.

Wyróżnienie:

Julia Dobrzyńska  – uczennica klasy 2a, Wanda Chotomska „Preludium deszczowe”.

Jagoda Szustkiewicz  – uczennica klasy 2ASP, Konstanty Ildefons Gałczyński   „Niobe – Spotkanie z Chopinem” (fragment).

Aleksandra Teresiak  – uczennica klasy 2f, Maria Konopnicka  „Gdy polonez chopinowski”.

Michalina Gosik  – uczennica klasy 1D, Marian Piechal – „Nuty Chopina”.

Udział w konkursie plastycznym pt. „Portret Fryderyka Chopina ukryty w słowach” był dla mnie odskocznią od rzeczywistości i obecnej, ciężkiej sytuacji. Wreszcie mogłam uruchomić swoją wyobraźnię i zatopić się myślami w poezji. Uruchomienie innego kojarzenia było czymś, czego mi brakowało. Temat był bardzo przyjemny, choć niełatwy, bo przedstawienie portretu Fryderyka Chopina pojawia się często. Jednak połączenie poezji

i malarstwa to już wyższy poziom kreatywności. Dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po temat konkursowy, który sprawił  mi ogromną satysfakcję.

Katarzyna Orzeszek – uczennica klasy 2BSP, Jarosław Iwaszkiewicz  „Chopin”

Długo zastanawiałam się nad tym, jaki utwór wybrać. Poezja bardzo mnie inspiruje, więc miałam mnóstwo pomysłów. Ostateczny wybór padł na „Chopina” Jarosława Iwaszkiewicza. Wiersz jest bardzo obrazowy i plastyczny. Oddaje piękno natury, wiele w nim  ciszy i delikatności zestawionych z muzyką. Uznałam, że takie cechy najbardziej pasują do tego, aby je zobrazować i oddać przy tym charakter kompozycji Chopina i poezji Iwaszkiewicza. Sztuka to dla mnie pewnego rodzaju azyl i świadectwo dokonań ludzkich. Najważniejsze w sztuce jest dla mnie to, że mogę poznać historię przez pryzmat emocji i wrażliwości artystów danych epok.

Julia Gers  – uczennica klasy 1C, Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Cień Chopina”.

Sztuka nigdy nie należała do kręgu moich zainteresowań, co zdołała zmienić dopiero pandemia. Mając ogrom wolnego czasu,  zaczęłam szukać nowych pasji, a jedną z nich stało się tworzenie kolaży oraz projektowanie ubrań. Te formy sztuki zdecydowanie pomogły mi w radzeniu sobie ze stresem i pozwoliły na oderwanie się od rutyny. Uważam, że sztuka jest tak uniwersalna, że każdy z nas odnajdzie w niej coś dla siebie. Malarstwo, poezja, muzyka, a może haftowanie, cokolwiek. Najważniejsze jest, by sprawiało nam radość i dawało satysfakcję.

Julia Dobrzyńska  – uczennica klasy 2a, Wanda Chotomska „Preludium deszczowe”.

Jagoda Szustkiewicz  – uczennica klasy 2ASP, Konstanty Ildefons Gałczyński   „Niobe – Spotkanie z Chopinem” (fragment).

Inspiracją dla mnie był wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Niobe – Spotkanie z Chopinem” (fragment), różne obrazy przedstawiające  Fryderyka Chopina  oraz dworek w Żelazowej Woli. Dla mnie sztuka to nie tylko obrazy, utwory czy budowle najsłynniejszych artystów, ale także wszystko, co nas otacza,  każdy przedmiot, którego wizja musiała najpierw pojawić się w wyobraźni artysty.. Sztuka to także natura. Krajobrazy zapierające dech w piersiach. Widoki, które zapamiętujemy do końca życia. Sztuką również jest każdy człowiek. Jego umiejętności, cechy i charakter są wyjątkowe i indywidualne, piękne i jedyne w swoim rodzaju. Jesteśmy dziełem Boga, a cały świat to źródło niekończących się inspiracji

Aleksandra Teresiak  – uczennica klasy 2f, Maria Konopnicka  „Gdy polonez chopinowski”.

Zdecydowałam się wziąć udział w konkursie pt. „Portret Fryderyka Chopina ukryty w słowach”, ponieważ rysowanie jest moim hobby. Odkąd pamiętam zawsze lubiłam to robić. Poprzez rysowanie wyrażam siebie. Kiedy rysuje jestem szczęśliwa. Chciałabym dalej rozwijać ten talent. Pomysł na portret zaczerpnęłam z wiersza Marii Konopnickiej pt. „Gdy polonez chopinowski”. Moja praca konkursowa została wykonana w ołówku, na brystolu formatu A3. Zależało mi na tym aby na portrecie uchwycić klimat i powagę wiersza. Moją inspiracją był portret Fryderyka Chopina z roku 2020 wykonany przez Hadi Karimi grafika pochodzącego z Iranu.