„Osobisty przewodnik po Pradze”

W tym roku szkolnym pierwsze spotkanie Młodzieżowego  Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 29 września. Przedmiotem naszej dyskusji był reportaż Mariusza Szczygła pt. „Osobisty przewodnik po Pradze”. Nie pierwszy raz nasz klub książki miał przyjemność pochylić się nad twórczością tego wybitnego pisarza..

„Osobisty przewodnik po Pradze” to zbiór miejsc, które autor uznał za nietuzinkowe, ciekawe i godne ocalenia od zapomnienia.  Znajdują  się one w stolicy Czech, kraju, zajmującym  szczególne miejsce w pisarstwie  Szczygła. W reportażu opisane są zarówno kameralne kawiarnie, zapomniane pomniki historii, kamienice, jak i również, co może być zaskakujące, klatki schodowe, latarnie i niespotykana w innych przewodnikach – mentalność Czechów. Bogate i wciągające opisy opatrzone są fotografiami autorstwa Filipa Springera. Im  również poświęcona była część naszego spotkania.

Samo spotkanie minęło jak zawsze w miłej i ciepłej atmosferze, przy dobrej herbacie i smacznym cieście. Każdy mógł podzielić się swoimi przemyśleniami  na temat wybranych fragmentów, przyjrzeć się opisanym zjawiskom z wielu różnych perspektyw .

Serdecznie zachęcamy do sięgnięcie po reportaż Mariusza Szczygła „Osobisty przewodnik po Pradze”, a także do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach MDKK.!

Katarzyna Orzeszek, 2BSP