Wycieczka do Sejmu, Senatu RP oraz do Pałacu Prezydenckiego

W dniu 26 listopada br. klasa 1BSP udała się na wycieczkę do Sejmu i Senatu RP oraz do Pałacu Prezydenckiego.

Wspaniałym uczuciem było przejście korytarzami sejmowymi i zobaczenie, jak wyglądają w rzeczywistości miejsca znane nam tylko z mediów. Poczuliśmy się wyróżnieni, bowiem na sali obrad przywitał nas Maciej Małecki – wiceprzewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, Poseł na Sejm RP. W towarzystwie Pana Posła przemierzaliśmy sejmowe korytarze, zapoznając się z miejscami ważnymi dla parlamentarzystów. Mieliśmy też okazję porozmawiać na temat zasad funkcjonowania i zadań komisji, w których pracuje Poseł Maciej Małecki. Spotkaliśmy się też z dziennikarzem „Gazety Prawnej”, Grzegorzem Osieckim. Obaj panowie to absolwenci Liceum im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Miło nam było to usłyszeć, tym bardziej, że o szkole, której uczniami teraz my jesteśmy, wypowiadali się w samych superlatywach, podkreślając, że zdobyte w niej wykształcenie otwiera przed nami wiele możliwości.

Dłuższą chwilę spędziliśmy, przyglądając się pracy dziennikarzy. Poznaliśmy też realia dziennikarstwa politycznego. Uświadomiliśmy sobie, jak ważną rolę w świecie polityki pełnią media.

Kolejnym punktem programu był Pałac Prezydencki. Poznaliśmy go dzięki niezwykle rzeczowej i kompetentnej pani przewodnik, która przybliżyła nam w interesujący sposób historię pałacu oraz współczesne przeznaczenie wybranych pomieszczeń. Mieliśmy szczęście zwiedzić prawie wszystkie sale, ponieważ w momencie naszej wizyty nie odbywały się żadne oficjalne spotkania. Musimy bowiem pamiętać, że pałac to nie tylko miejsce do zwiedzania, ale przede wszystkim obiekt pracy prezydenta i jego współpracowników.

Pan Poseł Małecki tym razem też znalazł chwilę czasu, aby, wraz z kolejnym absolwentem naszej szkoły, prawnikiem, panem Piotrem Jeżakiem, opowiedzieć nam o ważnych postaciach, miejscach i wydarzeniach związanych ze współczesną historią Polski. Na koniec życzył nam, abyśmy byli dumni ze swojej szkoły i z miejsc, z którymi związane jest nasze życie.

Z wycieczki wróciliśmy bardzo usatysfakcjonowani. Zobaczyliśmy niezwykle ciekawe obiekty. Poznanie pracy Sejmu „od kulis” wywołało w nas wiele emocji i refleksji.

Katarzyna Orzeszek, 1BSP