Tę książkę warto przeczytać….

Taki tytuł nosiła część artystyczna przygotowana przez Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki dla uświetnienia uroczystości: Podsumowania szkolnego roku sportowego 2018/2019 i inauguracji roku sportowego 2019/2020.

W dniu 11 października br. na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina spotkali się mistrzowie sportu rywalizujących ze sobą szkół powiatu sochaczewskiego.

Gościem spotkania był znany dziennikarz sportowy Maciej Petruczenko, autor książki „Prześcignąć swój czas”. Wywiad z panem Petruczenko stanowił zachętę do sięgnięcia po biografię Ireny Szewińskiej, a jednocześnie był wstępem do części artystycznej pod tytułem „Tę książkę warto przeczytać”.

Artyści zaprosili nas na spotkanie MDKK i już we wstępie zaznaczyli jego główne idee:

„Spotykamy ich na stadionach, boiskach, kortach. Walczą, biją rekordy, zdobywają medale, zwyciężają. Czasami zdarza się im przegrać, ale zwykle podnoszą się z kolan i znów toczą boje o zwycięstwo. Znamy ich osiągnięcia, wyniki, miejsca. Wiemy, gdzie trenują i występują. Sportowcy. Wiemy o nich wszystko. Ale czy na pewno? Czy wiemy, o której rano wstają, żeby jechać na trening? Co jedzą z niechęcią, bo tego wymaga ich dieta? Jak często zmagają się z kontuzjami? Ile razy przychodziło zwątpienie i zniechęcenie?

Gdy jesteśmy blisko nich na stadionie lub widzimy na ekranie telewizora, poznajemy jedynie efekt końcowy ich pracy. Ale gdy sięgniemy do rozmów z nimi, do wspomnień, wreszcie do książek im poświeconych, ukazuje się inna strona ich życia. I właśnie tę stronę pragniemy teraz przybliżyć.”

Prezentowane książki:

  1. Maria Rotkiewicz Z radości życia. Halina Konopacka
  2. Krzysztof Wyrzykowski, Kamil Wolnicki Ryszard Szurkowski. Wyścig. Autobiografia
  3. Piotr Bąk Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż
  4. Władysław Kozakiewicz Michał Pol, Nie mówcie mi, jak mam żyć

Marta Białecka – Zubrzycka