Andrzej Wajda — wielki malarz polskiego kina

Trzy lata temu, 9 października 2016 roku, najważniejsze światowe media i agencje prasowe, poinformowały o śmierci Andrzeja Wajdy, nazywając go „legendą światowego kina” i „piewcą trudnej polskiej historii, której umiał nadać uniwersalny wymiar”. Artysta, nagrodzony w 2000 roku Oscarem, był nie tylko znakomitym reżyserem, ale także malarzem, bowiem tuż po wojnie rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zainspirowany obrazami akademickiego kolegi, Andrzeja Wróblewskiego, porzucił malarstwo dla kina, by móc za pomocą filmu opowiedzieć o traumie swojego pokolenia. We wtorek, 15 października 2019 roku, w naszej szkole odbyły się warsztaty medialne z dr Karolem Jachymkiem, wykładowcą SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie, których tematem były motywy malarskie w filmach Andrzeja Wajdy. W spotkaniu wzięli uczniowie klas 1b, 2a, 2b oraz 2d.

Pan Karol zaskoczył nas nowoczesnym sposobem prowadzenia wykładów. Na początku zajęć każdy uczeń, korzystając ze swojego smartfona, wypisał pięć skojarzeń związanych z reżyserem, po czym na tablicy multimedialnej pojawił się bank słów. Najpopularniejsze hasła, które zostały przez nas podane to m.in. Katyń, Powidoki, Oscar czy II wojna światowa.

Następnie zapoznaliśmy się z życiorysem reżysera, poznaliśmy tło historyczne wydarzeń, które wpłynęły na jego dzieła i tematykę filmów, wyodrębniliśmy w filmografii Wajdy kolejne okresy twórczości. Było to wprowadzenie do głównego tematu naszego spotkania. Analizując fragmenty filmów, dostrzegliśmy liczne inspiracje wybitnymi dziełami sztuki. Dowiedzieliśmy się że, scena śmierci Maćka Chełmickiego w Popiele i diamencie z 1958 roku została zainspirowana obrazem z serii Rozstrzelania wspomnianego wcześniej kolegi ze studiów A. Wajdy, czyli Andrzeja Wróblewskiego. A tak bardzo rozpoznawalna scena z filmu Tatarak z Krystyną Jandą jako samotną kobietą w hotelu została zainspirowana obrazem amerykańskiego malarza Edwarda Hoopera Woman in the sun. To oczywiście tylko niektóre przykłady motywów malarskich w filmach wybitnego Polaka.

Pod koniec spotkania znów mieliśmy okazję skorzystać z materiałów multimedialnych, sprawdzając swoją wiedzę w specjalnie przygotowanym dla nas quizie.

Było to ciekawe doświadczenie. Inny, niecodzienny sposób przekazywania wiedzy, nowoczesna, trafiająca do nas, młodych ludzi, forma. Warto było wziąć udział w warsztatach. Z pewnością dzięki nim poprawi się nasza umiejętności interpretacji dzieł filmowych, co pomoże nie tylko na lekcji języka polskiego, ale także na sali kinowej/

Oliwia Górecka, kl. 2d