Zdobywać szczyty z głową

4 kwietnia 2019 r. klasę 2 d odwiedziła pani Renata Ciurzyńska, pielęgniarka i pasjonatka wspinaczki wysokogórskiej, która opowiedziała nam o swoim zamiłowaniu. Przedstawiła  swoją prezentację i zdała relację z licznych wypraw, które odbyła razem z córką, Julią.

Prezentacja zaczęła się od poruszenia kwestii ekwipunku. Pani Renata podkreślała, że zabiera tylko rzeczy niezbędne, ponieważ całe wyposażenie musi sama nosić w plecaku, a po kilku godzinach ekstremalnej wspinaczki każdy dodatkowy kilogram przyczynia się do większego zmęczenia.

Pani Renata opowiadała nam o szczytach, które zdobyła, m.in. o Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), na które wybrała się wraz ze swoją córką. Podczas wędrówki na Kilimandżaro występuje znaczna różnica temperatur, od bardzo wysokiej u podnóża do ujemnej na szczycie. Największą niedogodnością okazał się jednak znajdujący się na szczycie pył wulkaniczny, który utrudniał oddychanie i ograniczał pole widzenia.

Nie była to jedyna wyprawa, na którą pani Renata wybrała się razem z córką. Obie wspólnie zdobyły także Mont Blanc (4807 m n.p.m.), na którym musiały zmagać się z surowymi warunkami pogodowymi i lękiem wysokości córki pani Renaty.

W ostatnim czasie obie próbowały także zdobyć Aconcaguę (6960 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Andów. Pomimo wielkich chęci, z powodu choroby próba ta nie zakończyła się sukcesem. Jednak pani Renata ma nadzieję na zdobycie tego szczytu w niedalekiej przyszłości.

Pani Renata Ciurzyńska przekazała nam także kilka rad, jeśli kiedyś chcielibyśmy spróbować wspinaczki wysokogórskiej. Podkreślała, że najważniejsze to zdobywać szczyty z głową i nie dać się ponieść ambicji.

Ta wizyta była niezwykle pouczająca i wielu miłośnikom turystyki w klasie 2 d ukazała nowe perspektywy aktywnego podróżowania.

                           Julia Markiewicz