Bliżej Mickiewicza

 22.03.2019 r. był bez wątpienia niezwykły dla wszystkich uczestników wyjazdu do Białołęckiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się XX edycja „Garderoby” – Festiwalu Teatrów Niezależnych. Tego wieczoru mogliśmy obejrzeć spektakl pt. „Dziady – Noc druga” w wykonaniu, odnoszącego skucesy na arenie międzynarodowej, Teatru Wierszalin.

 Występ okazał się niebanalną adaptacją utworu Adama Mickiewicza. Aktorzy pokazali niezwykły kunszt i zarazili swoją charyzmą publiczność, wypełniając salę śpiewem i niezwykłą, tworzoną na żywo, muzyką. Szczególne uznanie trzeba jednak przyznać odtwórcy roli Konrada – hipnotyzującego swoimi zdolnościami Rafałowi Gąsowskiemu.

 Cały spektakl utrzymany był w charakterystycznej dla Teatru Wierszalin stylistyce, gdzie prostota w estetyce pełni rolę najważniejszą. Mrocznego klimatu i tajemniczości nadał zapach palących się podczas spektaklu ziół oraz gra świateł.

Tak porywający i zapadający w pamięci spektakl nie mógł się jednak zakończyć bez komentarza ze strony wykonawców. Późnym wieczorem, nocą prawie, mieliśmy okazję uczestniczyć w prowadzonej przez redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”, prof. Jacka Kopcińskiego, dyskusji z twórcami. Ten punkt wieczoru dał nam wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące adaptacji scenicznej dramatu Mickiewicza, a także uchylił rąbek tajemnicy w kwestii tego, jak wielki wysiłek włożono w to, by publiczność mogła poczuć na własnej skórze atmosferę „Dziadów” cz. III.

                                                                                                Paula Szewczyk I b