Trzy godziny wrażeń

15 marca 2019 r. uczniowie klasy 1 a LO wybrali się na wycieczkę do Teatru Muzycznego w Łodzi. Na początku mieliśmy niemały problem z wyborem sztuki, lecz po długich naradach wspólnie zdecydowaliśmy się na znany na całym świecie musical pt „Les Misérables”, który jest adaptacją równie słynnych „Nędzników” autorstwa Wiktora Hugo. Słyszeliśmy bardzo pozytywne opinie na temat sztuki, w dodatku dzieło zostało kilkukrotnie nagrodzone, więc pełni dobrych myśli udaliśmy się na spektakl i … nie zawiedliśmy się.

Trwająca prawie trzy godziny sztuka opowiada o zbiegłym więźniu Jeanie Valjeanie, którego ściga bezkompromisowy inspektor Javert. Valjean, skazany za kradzież chleba, rozpoczyna nowe życie wraz z osieroconą dziewczynką, lecz przeszłość daje mu o sobie znać na każdym kroku. Akcja spektaklu rozgrywa się w czasie społecznych zamieszek we Francji, co oddano w pełen rozmachu sposób – monumentalne rekwizyty, wybuchy, efekty dźwiękowe i zadziwiające efekty techniczne doskonale oddawały realia buntu.

Byliśmy pod wielkim wrażeniem  musicalu, to prawdziwy klasyk swojego gatunku. Myślę, że sztukę powinien zobaczyć każdy z nas, nie tylko wielbiciele historii i muzyki.

Julia Kijoch 1 a LO