Dzień Bezpiecznego Internetu

W dniach 21-28 lutego 2019 roku uczniowie klasy I a przeprowadzili cykl audycji w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole.
Audycje dotykały problemów takich jak: pozytywny i negatywny wpływ Internetu na relacje międzyludzkie oraz powszechnie spotykany w sieci hejt. W naszym słuchowisku nie zabrakło także informacji o samym DBI i jego celach.
Pierwsza z przeprowadzonych audycji traktowała o samym projekcie oraz jego realizacji w naszej placówce. Uczniowie opowiedzieli dokładnie, czym jest Dzień Bezpiecznego Internetu oraz o inicjatywach podjętych w naszej szkole z tej okazji. Zachęcili uczniów do obejrzenia gazetki wykonanej przez panią Katarzynę Najdzik-Stępień, a także do wysłuchania kolejnych audycji.
W dwóch następnych odcinkach uczniowie przedstawili pozytywny oraz negatywny wpływ Internetu na relacje międzyludzkie. Szczegółowo przeanalizowali różne sytuacje związane z relacjami w sieci i poza nią.
Ostatnia audycja z tego cyklu była o dobrze nam znanym hejcie, czyli o bezpodstawnym obrażaniu innych w Internecie. Uczniowie przybliżyli pojęcie hejtu, jego przyczyny, możliwe skutki, a co ważniejsze – jego konsekwencje prawne.
Jako klasa dziennikarska zdobyliśmy doświadczenie zarówno w pisaniu tekstów przygotowanych bezpośrednio do radiowej audycji, jak i w prezentowaniu ich na forum całej szkoły. Każdy z nas zmagał się ze stresem ściskającym gardło na chwilę przed planowaną kwestią. Jednak wszyscy dobrze poradziliśmy sobie z presją, a nasze słuchowisko zostało docenione przez wielu nauczycieli.
Mamy nadzieję, że nie będzie to nasza ostatnia przygoda ze szkolnym radiowęzłem i w przyszłości będziemy mieli jeszcze okazję przygotować kolejne audycje.
Marta Maciejewska 1 a LO