Secesja nade wszystko

W środę, 6 marca 2019 roku, pod opieką pani profesor Jolanty Wojciechowskiej oraz pani profesor Justyny Grajek udaliśmy się do Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zwanym również muzeum secesji.

            Po wejściu do muzeum przywitała nas pani przewodnik, z którą następnie poznaliśmy cały obiekt. Na początku spotkania dostaliśmy kartki z zadaniami, które potem sumiennie realizowaliśmy.

Secesyjna kamienica liczy aż 4 piętra. Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się wnętrza  mieszczańskie przełomu XIX i XX wieku. Mogliśmy podziwiać urządzone w stylu secesyjnym pokoje: sypialnię, jadalnię, salon, pokój dziecinny i buduar.

Na trzecim piętrze spędziliśmy zdecydowanie najwięcej czasu. Mieliśmy przyjemność oglądać galerię malarstwa i rzeźby. Podziwialiśmy i interpretowaliśmy dzieła takich autorów, jak:             K. Sichulski, J. Chełmoński, W. Wankie, B. Rychter – Janowska, W. Betley, H. Uziembło oraz H. Hoffman i J. Malczewski.

Muzeum posiada również bogatą kolekcję rzemiosła artystycznego: szkła, ceramiki oraz biżuterii, przedmiotów metalowych i medalierstwa, które możemy znaleźć na czwartym piętrze.

Cała klasa z zainteresowaniem słuchała pani przewodnik i z uwagą przyglądała się meblom i dziełom znajdującym się w muzeum. Charakterystyczna we wnętrzach była ich subtelna kolorystyka, płynna linia, roślinno- zwierzęca ornamentyka i asymetria. Zauważyliśmy również dużą ilość luster, których zadaniem było odbijać światło, aby w pokoju było jaśniej. Podobały nam się witraże, które miały zdumiewające wzory. Na trzecim piętrze zafrapował nas  obraz Kazimierza Stabrowskiego ,,Skarga duszy”, który już zaraz po wejściu na trzecie piętro wpadł nam w oko dzięki swemu symbolicznemu przekazowi.      

Z pewnością to nie  pierwsza  i nie ostatnia tego typu wycieczka. . Zdobyliśmy dzięki niej wiedzę i poznaliśmy ciekawostki związanych z secesją. Zachęcamy osoby, które jeszcze nie odwiedziły tego muzeum,  do wybrania się doń, ponieważ warto przyjrzeć się z bliska tak pięknym dziełom sztuki i rzemiosła.

                                                                       Natalia Sołdaczuk, Weronika Szlejter