Działajmy Razem…

Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku został zainaugurowany 5 lutego 2019 obchodzimy pod hasłem Działajmy razem. Wśród licznych inicjatyw organizowanych w naszej szkole, znalazł się również cykl wywiadów, które opracowała i przeprowadza klasa 2a LO o profilu dziennikarsko-medialnym. Wśród sochaczewskich instytucji, które współpracują ściśle z naszą szkołą jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.  To właśnie z pracownikami PCPR-u  przeprowadziliśmy pierwszy wywiad. Naszymi rozmówczyniami były pani psycholog Martyna Wojciechowska oraz pani pedagog Ewa Kajetaniak, z którymi poruszyliśmy temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie oraz porozmawialiśmy o uzależnieniach i skutkach wynikających z nadużywania sieci. Zostaliśmy poinformowani, gdzie szukać pomocy jeśli taki problem pojawi się wśród nas. Kolejny wywiad nagraliśmy z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji w Sochaczewie, która w porozumieniu ze szkołami uczestniczy w wielu projektach profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem w sieci. Wywiadu udzielili policjanci z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii sierżant sztabowy pani Izabela Pajek oraz aspirant sztabowy pan Paweł Rynkiewicz. Rozmowa skupiła się na temacie cyberprzemocy. Policjanci dokładnie przedstawili nam to zagadnienie oraz pouczyli jak mu przeciwdziałać i gdzie szukać pomocy.

Koordynatorkami projektu i pomysłodawczyniami inicjatyw DBI 2019 są pani Anna Zimochocka oraz pani Katarzyna Najdzik – Stępień. Pierwszy wywiad opracowali: Julia Sobolewska, Michał Błaszczyk i Katarzyna Smolińska. Drugi wywiad opracowali: Julia Skuza, Daria Sobczak oraz Przemysław Dobijański . Obsługą techniczną sprzętu oraz rejestracją nagrań zajmują się uczniowie klasy 3B GP: Kacper Zimochocki i Jakub Dziuba.

Kolejne wywiady przed nami, ale o tym będziemy pisali już niebawem. Wszystkie nagrania będą dostępne na szkolnej stronie internetowej.

Katarzyna Smolińska