Pałac pełen zagadek

 

24 stycznia 2019 r. uczniowie klasy I a wybrali się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Gdy dotarliśmy na miejsce, przywitała nas pani przewodnik. Dzięki niej poznaliśmy  anegdoty o Fryderyku Chopinie, który wypoczywał w pałacu w Sannikach. Kilka z tych faktów rozbawiło nas do łez. Kto by pomyślał, że nasz szkolny patron był takim rozrabiaką! Następnie mieliśmy przyjemność poznać pana Roberta Rogalskiego, 98-letniego aktora, który wystąpił miedzy innymi w „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. Wiadomo, niegrzecznie jest wypominać komuś wiek, jednak pan Robert pomimo swoich lat nadal jest bardzo żwawym człowiekiem. Na pożegnanie uścisnął nam wszystkim dłoń. Muszę przyznać, że od bardzo dawna nie spotkałam tak życzliwej i miłej osoby.

Potem nasza pani przewodnik zaprowadziła nas do sali zagadek związanych z podróżami Fryderyka Chopina. Należało je rozwiązać, aby otworzyć walizkę z nagrodą. Nie było to wcale łatwe i z pewnością, gdyby nie nasza kochana koleżanka, Julka Zając, która wpisała poprawny szyfr do jednego z kuferków, nie udałoby się nam wyjść stamtąd zwycięsko. W dodatku wykonaliśmy zadanie w czasie o połowę krótszym niż przewidywano, więc duma rozpierała nas niemiłosiernie. Nie mogę jednak zdradzić więcej szczegółów, musicie sami pojechać do tego miejsca i przekonać się na własnej skórze! Zabawa była przednia.

Mieliśmy również okazję, żeby zwiedzić prawie cały Pałac i poznać jego historię. Okazuje się, że miejsce to nigdy nie było odbudowywane, co oznacza, że przetrwało obie wojny. Było jedynie remontowane, aby nadawało się do zwiedzania. Pani przewodnik opowiedziała nam też o poprzednich właścicielach Pałacu – Aleksandrze Pruszaku, Seligu Natansohnie i Antoninie z Natansohnów Dziewulskiej. Przemierzyliśmy kilka sal, w których pełno było obrazów, zabytków oraz przepięknych fresków na sufitach i ścianach. Niestety, nie wszystkie z tych malunków się zachowały, bowiem Pałac pełnił też rolę swego rodzaju kamienicy w czasach komunizmu.

Na sam koniec nasze dwie koleżanki – Liza Przybylska oraz Aleksandra Rutkowska zostały poproszone o wywiad dla TVP Płock. Reprezentowały całą naszą grupę.
Ogólnie rzecz biorąc, wyjazd bardzo się nam podobał. Zdobyliśmy wiele informacji oraz nowej wiedzy na temat patrona naszej szkoły oraz okolicy, w której mieszkamy. ECA w Sannikach organizuje również wiele różnych warsztatów i koncertów, co oznacza, że w przyszłości my albo któraś z klas Liceum bądź Gimnazjum im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie będzie miała zapewne okazję odwiedzić to wspaniałe miejsce.