„Chopin” powiedział NIE

 

Ostatnie wydarzenia bez wątpienia poruszyły serca wszystkich Polaków. Nie pozostały również bez echa w ZSO, tzw. „Chopinie”, gdzie uczniowie spontanicznie zaregowali na bieżace wypadki.
To właśnie na kanwie ostatnich wydarzeń w piątek, 18.01.2019, przygotowali koncert „Chopin mówi „NIE” przemocy”. Organizacja tak ogromnego  przedsięwzięcia nie należała do łatwych, gdyż czasu było niewiele i jak przyznają uczestnicy, nie chcieli zwlekać, by jak najszybciej pokazać wrzące w nich emocje.
W piątek od rana można było zaobserwować bardzo wielu uczniów i nauczycieli ubranych w czerwone dodatki, które symbolizowały miłość, solidarność uczniów, ich niezgodę na nienawiść, a także były wyrazem wsparcia dla inicjatywy kolegów i koleżanek. W ten dzień w sali gimnastycznej trwały przygotowania, a nad ich przebiegiem czuwali nauczyciele.
Spotkanie miało charakter spontaniczny – na scenie wystąpili ci, którzy chcieli. Można było podziwiać wielu wokalistów, recytatorów oraz tancerzy. Pokaz uświetniła oprawa muzyczna z instrumentami takimi, jak: perkusja, klawisze, skrzypce i saksofon. Podczas koncertu publiczność śpiewała z wykonawcami i nagradzała ich gromkimi brawami.

Młodzież przygotowała ściankę pamiątkową, na której można było się podpisać i w ten sposób wyrazić niezgodę na krzywdzący hejt, oraz tablicę zachęcającą do samodzielnego uzupełnienia haseł dotyczących sprzeciwu wobec przemocy. To właśnie przy okazji tych akcji uczniowie zaczęli otwarcie rozmawiać ze sobą na temat swoich wrażeń, większość z nich przyznała, że cieszy się, iż w ich szkole jest czas na naukę, ale i nie brakuje go na takie działania. Znaleźli się też sceptycy twierdzący, że za kilka dni wszyscy zapomną o tych hasłach i ideach.
Jednak bez względu na te opinie trzeba przyznać, że był to wyjątkowy pomysł i dzień, ponieważ z inicjatywą wyszli sami uczniowie. Udało im się zrealizować akcję, mimo że budziła kontrowersje. Wydarzenie jest również dowodem na to, że jeśli mówi się o ważnych wartościach, w krótkim czasie może zorganizować się cała szkoła, gotowa, by zrobić coś razem, wspólnie.