Nieważkość Julii Fiedorczuk – o trudach dorastania

Październik 2017

 Nieważkość Julii Fiedorczuk – o trudach dorastania

W dniu 31 października, jak w każdy ostatni wtorek miesiąca, miało miejsce kolejne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tym razem rozmawialiśmy na temat powieści Nieważkość Julii Fiedorczuk- czterdziestodwuletniej poetki, autorki m.in. Listopada nad Narwią oraz Białej Ofelii.

Nieważkość opowiada historię trzech kobiet: Zuzanny – kobiety o artystycznej duszy, pracującej w agencji reklamowej, Heleny – zapracowanej matki, sprzątającej w ośrodku konferencyjnym i Ewy – bezdomnej alkoholiczki. Historie przeplatają się ze sobą, tworząc niesamowitą, głęboką i co najważniejsze, prawdziwą powieść o życiu.

Jednak książka nie przypadła do gustu większości uczestników spotkania.Wywołała skrajne emocje: od wyraźnej niechęci, poprzez obojętność,  aż po fascynację, zauroczenie.

Powieść Julii Fiedorczuk, odkrywa głęboką i poruszającą prawdę o ludzkim istnieniu.Dyskretnie odsłania nieznane nam jeszcze (jesteśmy zbyt młode)  zakamarki egzystencji. I paradoksalnie niewiedza, brak doświadczenia tworzą tarczę chroniącą nas przed trwogą świata.
Interesująca dyskusja na temat owej książki musiała niestety dobiec końca.  Dopiero za miesiąc spotkamy się, aby zmierzyć się z   kolejną powieścią. Już dziś nie możemy się doczekać.

Wszystkie jesteśmy zdania,  że dyskusyjny klub książki to świetna forma spędzania wolnego czasu. A  wtorkowe popołudnia stają się dla nas  szczególnie cenne.

Barbara Syperek IIb