Zaczytany “Chopin”

Zaczytany “Chopin”

Pierwszy w  województwie mazowieckim Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki

W środę 21 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbyło się inauguracyjne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.  Inicjatywa, której autorkami są panie profesor Marta Białecka – Zubrzycka i Bogusława Górnicka, skierowana jest do wszystkich lubiących czytać i dyskutować  o literaturze. Pierwsze spotkanie poświęcone było książce Życie Pi autorstwa Yanna Martela, kanadyjskiego pisarza i podróżnika, urodzonego w Hiszpanii.

Życie Pi to niezwykła książka. Opowiada o 16-letnim chłopcu, który po zatonięciu japońskiego frachtowca,  dryfuje na oceanie w szalupie z ranną zebrą, orangutanem, hieną cętkowaną, szczurem i tygrysem bengalskim. Jednak grupa rozbitków kurczy się i pozostaje tylko on i tygrys. Podróż po oceanie staje się walką o życie…

Szerokość interpretacji utworu przyciąga wielu ludzi. Każdy na swój sposób rozumie zawartą w nim mądrość i przesłanie. Yann Martel przekazuje nam niewiarygodną historię w formie intrygującej powieści.

Na wspólnym spotkaniu MDKK każdy miał szansę opowiedzieć o swoich przemyśleniach na temat tej ciekawej książki. Dzieliliśmy się wrażeniami oraz ogólnymi emocjami, jakie towarzyszyły nam podczas czytania. Mogliśmy spojrzeć na tę książkę z jeszcze innej strony i zobaczyć coś, co może umknęło nam podczas lektury.  Nie wszystkim Życie Pi przypadło do gustu. Sporo było krytycznych uwag. Ale przeważały opinie podkreślające wieloznaczność, filozoficzny charakter  książki Martela. Wywiązała się niezwykle ożywiona dyskusja.

Spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki będą odbywać się raz w miesiącu. Wkrótce wybierzemy następny utwór, o którym porozmawiamy we wrześniu. Wszystkich miłośników książki, czujących potrzebę podzielenia się wrażeniami z lektury, zainteresowanych również  nową formą zajęć pozalekcyjnych, serdecznie zapraszamy!

Dziękujemy za inspirację założycielkom Dyskusyjnego Klubu Książki w Rybnie – paniom Małgorzacie Malejka i Ewie Bojarowskiej.

Natalia Kapusta